Cateheze demonstrative în toate cercurile pastorale ale Protopopiatului 2 Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 14, 2017

În cadrul acestor cateheze s-au evocat chipuri de mărturisitori creştini din perioada comunistă, s-a prezentat personalitatea Patriarhului Justinian Marina şi s-a tratat pe larg învăţătura ortodoxă despre cinstirea sfintelor icoane, surprinzând şi aspecte despre relaţia omului cu Dumnezeu.

Astfel, creştinilor Parohiei Cuza Vodă le-a vorbit părintele Florentin Lercă despre Mărturisirea credinţei ortodoxe în vremuri de prigoană, iar părintele Dragoş Bălinişteanu a evocat chipuri de mărturisitori creştini ortodocşi în perioada comunistă. La cateheza susţinută în Parohia Cercu, părintele Florentin Lupaşcu a vorbit despre Patriarhul Justinian Marina, cel care a condus Biserica Ortodoxă Română timp de 29 de ani în perioada prigoanei comuniste.

Ce este icoana? a fost întrebarea la care au căutat să răspundă credincioşii din Parohia Grozeşti în cadrul catehezei susţinute de părintele Vasile Cotin, iar despre Rolul icoanei în cultul ortodox a vorbit părintele Teofil Irimia credincioşilor din Parohia Holboca II.  Părintele Dumitru Mihăilă a prezentat tema Icoana în viaţa creştinului ortodox credincioşilor din Parohia „Sfântul Arhidiacon Ştefan“ - Metalurgie, iar părintele Gabriel Roman, de la Parohia „Sfântul Vasile“ - Nicolina, a răspuns la întrebarea De ce nu este icoana chip cioplit?.

Despre Viaţa duhovnicească şi cum o putem dobândi au vorbit părintele Flavian Duduman credincioşilor Parohiei Cilibiu şi părintele Iustin Dornescu participanţilor la cateheza de la Parohia Podolenii de Jos. La cateheza susţinută în Parohia Bazga, părintele Teodor Bărbieru a tratat tema Parohia -  familia cea mare, iar părintele Florin Ştirbu, de la Parohia Oprişeni, a răspuns la întrebarea Cum ne pregătim pentru  primirea Sfintelor Taine şi ierurgii?.

Caracterul demonstrativ al catehezelor a impus o abordare într-o manieră interactivă prin prezentări video, dialog, metode atractive de predare şi învăţare.

Participanţii au remarcat modul în care au fost şi ei implicaţi în aceste activităţi. „Am fost impresionat de această activitate şi am apreciat faptul că ni s-a oferit şi nouă, credincioşilor, posibilitatea de a ne exprima opiniile“, a afirmat Dumitru Juverdeanu de la  Parohia Holboca II.

Fiind prezenţi printre participanţi şi persoane care au suferit din cauza prigoanei din perioada comunistă, aceştia au completat cele prezentate cu mărturia personală. „Îmi aduc aminte cum am fost forţaţi de comunişti să renunţăm la pământ şi cât am suferit cei care ne-am opus“, mărturiseşte doamna Nacu Silvia, de 85 de ani, din Parohia Curagău.

La aceste cateheze, pe lângă preoţii din cercurile pastorale şi profesorii de religie, au participat şi peste 200 de credincioşi, majoritatea adulţi. De asemenea, au asistat pr. dr. Bogdan Racu, inspector eparhial pentru învăţământ şi cateheză, pr. Marius-Daniel Profir, protopop al Protopopiatului 2 Iaşi, şi subsemnatul. (Pr. Iulian Vornicu, responsabil cu cateheza în cadrul Protopopiatului 2 Iaşi)